Ana Sayfa        Haberler          vefat edenler   iletişim         Otobüs Tarifesi   Akviranca         Tel Rehberi

 

 

 

Yükleniyor...

 

 

 

 

 

S.Ü. Akören Ali Rıza Ercan Meslek Yüksek Okulunda Konferans

Tarih 01.06.2015 08:50:05 Editör Akören Sitesi Counterkişi bu haberi okudu

20.05.2015 tarihinde S.Ü. Akören Ali Rıza Ercan Meslek Yüksek Okulunda, Yüksek Okulu, Konya Büyükşehir Belediyesi KADEM, Medeniyet Okulu, İŞKUR (Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü) işbirliğiyle “Çalışma Hayatında Başarı, Yaşam Doyumu ve Mutluluk” isimli bir konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak N.E.Ü.’den Doç. Dr. Hasan YILMAZ katıldı.Yüksekokul müdürü Doç. Dr. İlhan ASİLTÜRK açılış konuşmasında “Devletimizin bizlere sunduğu

imkânlardan en üst düzeyde faydalanarak, gençlerimizin aydınlık ve daha güzel yarınlar kurması için yapmış olduğumuz mesleki ve teknik faaliyetlerden biri olan ‘’iş hayatında başarı’ konferansına hoş geldiniz. MYO yönetimi olarak her ay bir faaliyet sloganıyla başladığımız 2015 yılı içerisinde bilimsel ve sosyal alanlarda Kutlu doğumdan Çanakkale’ye, Bilişim Suçlarından, Gümrük Etkinlikleri’ ne kadar 14 farklı konuda panel, konferans, söyleşi ve seminerler gerçekleştirerek 2015 bahar dönemini bu hafta bitiriyoruz. Değerli Katkıları dolayısıyla Konya Büyükşehir Belediyesi Medeniyet Okulu’na, Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne, 15 yıl önce ‘’haşlanmış kurbağa’’ hikayesiyle kendisini tanıma fırsatı bulduğum değerli hocam Doç.Dr.Hasan YILMAZ’a ve siz değerli katılımcılara tekrar hoşgeldiniz der konferansın verimli geçmesini dilerim” dedi.
Daha sonra sözü İŞKUR İl Müdürü Ömer TOKGÖZ aldı : “İŞKUR olarak işçi ve işverenlere hizmet veren bir kuruluş olmanın yanı sıra sosyal güvence anlamında işsizlik sigortasıyla ilgili işlemler, insanların mesleki eğitimlerini destek vererek istihdam
edilmelerine katkı sağlayan bir kuruluş olmaya yönelik bir evrim süreci geçirerek topluma hizmet etmeye devam ediyoruz. Dolayısıyla işçiler, işverenler ve iş arayanlar bizim hedef kitlemiz altında. Kariyer günleri etkinliği anlamında birçok çalışma olabilir fakat kıymetli hocamız, büyük usta bu konuda oldukça yoğun, entelektüel derinliği olan ve pratik tecrübelerini bizimle paylaşan Hasan YILMAZ hocamıza ve tekrar bir araya gelmemize vesile olan yüksek okul müdürüm İlhan ASİLTÜRK’e teşekkür ederim.” diyerek sözü Hasan YILMAZ’ a bıraktı.” Doç. Dr. Hasan YILMAZ; ‘’bugün burada sizinle elli yıllık tecrübelerimi paylaşacağım. Kıymetini bilenler için bir hayat bilgisi dersi vereceğim, diyerek sözlerine başladı.
Sayın YILMAZ, insanların birbirinden farkını ortaya koymak için şunları anlattı: “İnsan hayatı boyunca problemlerle karşılaşacak. İyi ki problemler var. Problemler insanı güçlü kılar. İnsan problemi çözdükçe yeni problemleri çözmek için yeni metotlar öğrenir. Önemli olan insanın problemler karşısındaki duruşudur. Sorunlara karşı duruşuna göre insanlar üçe ayrılır:
1. Sağlıklı ( Problemi çözme eğilimi gösteren, probleme karşı yapıcı, uzlaşmacı, amaca dönük, çaba gösteren insan.)

2. Normal ( problemle yaşamayı kabul eden insan.) 3. Hasta ( Problemi inkar eden, problemi başkasında arayan insan)”
İnsanlar anlamadan anlaşamıyor, anlaşmadan uzlaşamıyor. Bunun için de dinlemek gerekiyor. vurgusu yapan YILMAZ, insanların alnındaki yazıyı kalp gözüyle, samimi olarak okuyun dedi. Dünyadaki bütün insanların alnındaki yazı: “Lütfen, bana önemli ve özel olduğumu hissettir.”“Yaşam doyumu ve mutluluğu kurduğumuz ilişkilerin kalitesi kadardır. İnsanlarla
kurduğumuz ilişlerin kalitesi arttıkça bizim de yaşam kalitemiz, mutluluğumuz artacaktır.” diyen YILMAZ “İnsan insanın hem yurdudur, hem kurdudur.” sözünü hatırlattı. Doğası gereği etkileşim içinde olan insanların belli sınırlar dahilinde, birbirimize faydalı olacak kadar yakın, birbirimizi yaralamayacak kadar uzak olmamız gerektiğini canlılar dünyasından değişik örneklerle açıkladı. Hayat karşısında belli bir duruşunuz olsun ve bunu koruyun diyerek konuşmasını bitirdi.
Programın sonunda okul müdürümüz Doç. Dr. Hasan YILMAZ’a teşekkür belgesi, İŞKUR adına İl Müdürü Ömer TOKGÖZ ve Konya Büyükşehir Belediyesi adına KADEM-Medeniyet Okulu sorumlusu Mehmet TEKKAYMAZ, hediyeler takdim etti.

 

Konya Akören İlçesi  Web Sitesi akoren.gen.tr  Ali Bekir Gültekin