Ana Sayfa Haberler Vefat Edenler İletişim otobüs tarifesi  akviranca  telefon rehberi
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akviranın Tarihi ve Adetlerimiz:Cenaze Adetleri

Tarih 17.12.2019 09:31:31  web counter free Kişi Bu Haberi okudu

Kaynak:Akören monografisi

Yazan :Doçent Doktor  Zeliha Taşbaş

Bir hastanın öleceğine kanaat getirilirse bir hoca getirtilir. Yasin-i Şerif okutulur. Başında bulunan vârisi­ne diliyle üç kilo buğday koydum diye alt ve üstünü belli eder. Hasta, başına gelen yakın hısım ve akrabalarıyla helallaşılır. Hasta iyice ağırlaşırsa ağzına zemzem damlatılır.  Eğer aklı yerindeyse şahadet getirir. Vârisine, hayra koyacak mallarını yazdırır. Öldüğün dede uzakta olan akrabalara haber verilerek çağırılır. Ölünün ayakları ve çenesi çatılır.

 (Beyaz bezle bağlanır.) Abdestli kişiler tarafından kazanlar eve getirilir. Ateş yakılarak su ısıtılır. Cami­lerden ölünün Selâsı verilir. Kefeni bir yakını tarafından alınır eve getirilir, Bir hoca tarafından biçilir. Kefenin içine çörek otu, gülsuyu, zemzem suyu serpilir, ölü yıka­nır, kefenlenir. Cenâze evden çıkmadan önce yakınları sesli yas tutarlar. Erkekler el değiştirerek cenazeyi götürür­ler. Musalla taşının üzerine bırakırlar. Cenaze namazını kılarlar. Cemaatin yarısı mezarlığa doğru gider, ölen kişi­nin ölürken oğlunun kızının, ya da annesinin babasının ya­nında olmaması halinde "gözlerini çekerek ölüp gitti"denir. Mezarlıkta yakın akrabaların bulunduğu mezarların yanında boş bir yer tesbit edilip kazılır. En yakın üç kişi meza­rın içine iner cenaze yukarıdan uzatılır. Cenâzeyi saptırmaya yönü kıbleye gelecek şekilde koyarlar.

Bu saptırma­nın üzerine kerpiç koyarlar. Cemââtin yardımıyla mezar çukuru doldurulur. Cenaze evinden giden, hiç kullanılmamış testideki su toprağın üstüne serpilir. Başına mezar taşı yoksa, bir sırık dikerler. Ölü sahipleri ölen kişinin arkasından yedisinde Pişi (mayalı hamurun yağda kızartılmışı) pişirip dağıtılır. Kırkıncı gün hatim indirilir. Elli ikinci günü ise "tespih" denilen ölü yemeği verilir. Arkasından mevlit okutulur, "Şayet ölü evinin maddî durumu iyi değilse bu yemek iki beş yıl arasında da verilebilir, ölünün vâri­si tarafından "canına değsin" diyerek bir davar veya sığır kesilerek ahçı tutulur. Aşarı yukarı otuz-otuz beş sofra o­lur. Ölü yemeğinde şu yemekler yer alır:

Doyga çorbası, bamya yemeği, et yemeği, pilâv üzerinde kavurma, ayran, helva.

Yakınlar, tanıdıklar ölü evine gelerek "başınız sağ olsun" "Emir Allahın" " Allah cennette kavuştursun" sözleri ile onların acılarını paylaşırlar. Gelirken de ölü evine yemek getirirler beraber yerler. Böylece ölü sahibini biraz olsun teselli ederler.

 

Saptırma:Mezarda  cenazenin konduğu yer