Ana Sayfa Haberler Vefat Edenler İletişim otobüs tarifesi  akviranca  telefon rehberi
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akviranın Tarihi ve Adetlerimiz:Bayramlar

Tarih 11.12.2019 10:12:20  counter Kişi Bu Haberi okudu

Kaynak:Akören monografisi

Yazan :Doçent Doktor  Zeliha Taşbaş

Akören'de dinî bayramlarda hazırlıklar daha çok kadınlar üzerinde ağırlık kazanır. Bu hazırlıklar bayram öncesi, ev temizliği ile başlar.

Akören'in evleri kerpiçten yapıldığından, evlerin iç duvarları kadınlar arasında "sıva sıvamak" diye tabir edilen beyaz toprakla sıvanmaktadır. Bayram için çeşitli yemek ve tatlılar yapılır.

Gelen gidene ikram için seker, lokum, gülsuyu, kolonya alınır.

Kişilerdeki hasret giderme duygusuyla kimisi oğlunun, kimisi kızını, kimisi ise anasının babasının yolunu gözler. Kentte yaşayan Akören’iler bayramda köye gelişlerinde yakınlarıyla, akrabalarıyla eski arkadaşlarıyla kolayca kaynaşmakta, ortak hatıralardan söz açarak eski günleri yâdedip, hoşça vakit geçirirler. 

Kopmaya yüz tutmuş hısım, akraba bağlarının bu vesileyle yeniden güç kazandığını görmekte bayramların toplumun fertlerini birbirine bağlayıcı, yaklaştırıcı olduğuna şahit olmaktayız. Bayram sabahı herkes erkenden temizce giyinir. Bayram namazına gidilir,

“Namazdan çıktıktan sonra mezarlığa gidilir. Herkes dedesinin babasının, annesinin mezarı başında duasını yanar. Erkekler, mezardan döndükten sonra kadınların evde hazırladıkları sofraları odalara götürürler. Odalarda genç, ihtiyar, çoluk çocuk hep beraber yemeklerini yerler, yemekten sonra dua yapılır. Küçükler büyüklerin ellerini öperek, büyüklerde birbirleriyle el sıkışarak bayramladırlar. Yaşlılar odada kalır.

Küçükler dışarı çıkarak komşuları ve akrabaları gezerler. Öğle ve ikindi namazından sonra cemaat dışarıda sıraya geçer, bayramlaşılır. Kurban bayramında ise bayram sabahı kurban kesme işlemi olduğundan mezarlık ziyareti arife günü ikindi namazından sonra yapılır. Kesilen kurban, keçi veya koyun gibi küçükbaş hayvan ise bir kişi, fakat büyük baş hayvansa üç, beş, yedi kişi birleşerek keser. Kesemeyen veya kesemeyecek durumda olanlara dağıtılır."