Ana Sayfa Haberler Vefat Edenler İletişim otobüs tarifesi  akviranca  telefon rehberi
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Anız Yolunda "Adlı Veyis Güngör ü anlatan Kitap Yayınlandı
 
Akörenli Hemşerimiz Veyis Güngör ün  anlatan Sadık Yemni nin kaleme aldığı "Anız Yolunda" adlı Göç Siyaset Kültür mücadelesinde 30 yıl adlı kitap yayınlandı.Peki Veyis Güngür Kim:
1962 yılında Akören de  doğdu. Aile birleşimi çerçevesinde Hollanda’ya göç etti. 1990 yılında Amsterdam Üniversitesi Pedagoji Fakültesinden mezun oldu. ‘Hollanda Türk Akademisyenler Birliği Vakfı’(1990) ve Amsterdam ‘Türkevi Derneği’ (1992) kurucu başkanlığını yaptı. Hollandaca ve Türkçe olarak ‘Türkevi Dergisi’ni yayınladı. Doğu ve Batı Avrupa’da yayınlanmakta olan ‘Türkçe Süreli Yayın Temsilcileri’yle on yıl Süreli Türkçe Yayınlar Sempozyumları organize etti. Bir grup sosyal bilimciyle, Hollanda’daki Türk azınlığın sorunları başta olmak üzere, Türkiye-AB ilişkileri üzerine araştırmalar yapan ve bu alanda hazırlanmış doktora tezlerini yayınlayan, ‘Hollanda Türkevi Araştırmalar Merkezi’ni kurdu. Türkevi bünyesinde kurulan Türkevi Yayınları, Mevlana Celaleddin Rumi’nin Mesnevi’si ve Dede Efendi, İbni Haldun, Yunus Emre, Evliya Çelebi, Kaşgarlı Mahmut, İbni Sina, Hoca Ahmed Yesevi, Ahi Evran ve Ahilik olmak üzere 111 Türkçe, Hollandaca ve İngilizce kitap ve DVD belgeseli yayınladı.  
2006 -2014 yıllarında kısa adı UETD (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği) Hollanda başkanlığı görevinde bulundu. Veyis Güngör, bünyesinde Amsterdam Tartışmaları, Türkevi Araştırmalar Merkezi, Avrasya Sivil Toplum Forumu, Türkevi Yayınları, Biyografi Okumaları, Türkevi Konuşmaları ve Mesnevi Okumaları gibi alt birimlerden oluşan Türkevi Topluluğu başkanlığını yürütmektedir. 
 
Evli ve iki çocuk babası olan Veyis Güngör’ün yayınlamış bazı eserleri şunlardır: 
- Ibn Chaldoen en de geschiedenis van de migratie 
- Hollanda’daki Türk Gençleri ve Türkiye 
- Aktif Öğrenme Yöntemleri
- Amsterdam Mektupları 
- Üsküpten Prizrene; gezi notları 
- Bizimkilerin Pedagojisi 
- Siyasi Katılım
- Avrupa’da Anadolu; Söyleşiler 
- Hollanda’da Mevlana ve Konya Öğretisi