Ana Sayfa  Vefat Edenler İletişimotobüs tarifesi akviranca telefon rehberi
 
 
AKOREN
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              kişi online

 

 

Akören İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü “Doğrudan Ek, Yeşil Gübrele” projesinin kapanış toplantısı

21.12.2018 17:42:57 Free Hit Counter Kişi Bu haberi Okudu

Akören İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen 2015 yılında KOP TEYAP mali destek programı kapsamından desteklenen “Doğrudan Ek, Yeşil Gübrele” projesinin kapanış toplantısı 20.12.2018 tarihinde Akören Kültür Merkezinde düzenlenen törenle gerçekleştirilmiştir.

Programa; Akören Kaymakamı, Akören Belediyesi Başkanı, Konya İl Tarım ve Orman Müdürü, Kop İdaresi Başkanlığı Temsilcileri, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı, Akören ziraat Odası Başkanı, İlçe ve Şube Müdürleri ve Daire Amirleri ile bir çok sayıda çiftçilerin yoğun katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başlanmış olup protokol konuşmaları ile devam edilmiştir.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Seyit Ali DAMKACI Beyin yaptığı konuşmada; “2015 yılında başlanan anıza ekim yöntemi projesinin sonuna gelindiğini, 37 aylık çalışma sonucunda ilçe genelinde daha önce hiç olmaya direkt anıza ekim yönteminin şuan 2500 da alana ulaştığı belirtmiştir.”

Akören Ziraat Odası Başkanı Ahmet UĞUZ konuşmasında; “anıza ekim yönteminin çiftçilerin benimsediğini özellikle tarımsal maliyet girdilerinin tasarruf edildiğini belirterek. Emeği geçen tüm İlçe Tarım personeline teşekkür etmiştir.”

Ziraat Mühendisler Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman SOYLU hoca da yaptığı konuşmada; “Yenilikçi tarım tekniklerinden biri olan anıza ekim yönteminin hem, tarla trafiğini azaltacağını hem de toprak organik maddesinin arttıracağını ve toprak neminden maksimum faydalanılacağını belirtmiştir. Tüm çiftçilerin bu yönteme geçmeleri gerektiğini söylemişlerdir. ”

Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Seyfettin BAYDAR beyin yaptığı konuşmada; “Akören İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün yapmış olduğu bu projenin başarı ile sonuçlandığını belirtmiştir. Projede aktif görev alan çiftçilere ve teknik personellere teşekkür etmişlerdir. Konya İl Tarım Müdürü olarak her zaman Akören çiftçisinin yanında olduklarını an itibari ile KOP destekli 6 adet projenin yürütüldüğü, bununda Akören çiftçisine ne kadar önem verdiklerinin bir göstergesi olduklarını söylemiştir. Ayrıca Dünya Merkez Bankası Dış Kaynaklı proje olan Göksu-Taşeli Kırsal Kalkınma projesinin de Akören de yürütüldüğünü belirterek, proje kapsamında bölgeye büyük yatırımların yapılacağı özellikle kültür mantarı bakımından bir üs olacağını belirtmişlerdir.”

Akören Kaymakamı İhsan MASKAR beyin konuşmalarında; “Akören İlçe Tarım müdürlüğünün yapmış olduğu bu projenin bölge çiftçilerine bir örnek olacağını ve çiftçilerin katılımıyla daha da büyüyeceğini söylediler. Projenin başarılı olmasından dolayı memnun olduğunu ve tüm emeği geçen herkese teşekkürlerini iletmişlerdir. ”

En son olarak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerinden Ziraat Mühendisi  Zübeyir BİÇER beyin proje sunumun da; proje kapsamında neler yapıldığı, yapılan faaliyetler hakkında bilgi vermiştir. Yapılan çalışmalar sonucu çiftçilerin anıza ekim yöntemini benimsediklerini ve 2018 yılı itibari ile 2500 da alana ulaştıklarını belirttiler. İlçe Tarım Personelleri olarak her zaman çiftçilerin beşeri kapasitelerinin artırılması yönünde çalışmalara devem ettiklerini belirttiler.

Son olarak toplu fotoğraf çekimi ile son bulan program da ; davetlilere yemek ikramı yapılmıştır.