Ana Sayfa Haberler Vefat Edenler İletişim otobüs tarifesi  akviranca  telefon rehberi
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akören Susamı Artık Daha iyi şartlarda yetiştirilecek.

07.08.2018 22:20:07 Free Web Site CountersKişi Bu haberi Okudu
Akören Susamı ve Tahini bilindiği gibi Akörenliler ve Konya da aranan Tahinlerden oldu.Bu maksatl,KOP Kırsal Kalkınma Programı kapsamında desteklenen, Akören ilçe Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü'nün yürütmekte olduğu Susam da teknoloji Çağı Projesi kapsamında kurak alanlar için katma değerli alternatif ürün olarak üretilen Susam da en büyük sorun olan işçiliğin %90'lara kadar azaltılması hedeflenmiştir.

Böylelikle Susam üretimine uygun olan alanlarda üretim daha da artarak çiftçilerimize alternatif ürün olarak yeni olanaklar sağlayacaktır.
Proje kapsamında tedarik edilen 9 farklı susam çeşidinin ekimleri yapılarak en verimli ve adaptasyon sağlayan çeşitlerinde belirlenmesi amaçlanmaktadır.

Makine ile ekimi yapılan susamlar, makine ile ara çapaları da yapılarak gelişmeler gözlenmektedir. Ekimden bugüne kadar olan kısımları da takip edilmektedir.
Hasatta da makine ile hasat yapılacak olup, biçer bağlar makineleri da proje desteği ile Ziraat Odası MAKİNE PARKINDA yerini almıştır.
Proje kapsamında Ziraat odası bünyesinde oluşturulan makine parkı ile de çiftçilerimize hizmet sunulmaktadır.

Umarız giderek azalan su kaynaklarına ve buna dayalı kuru tarım arazi alanlarına alternatif katma değerli bir üretim modeli olur ve çiftçilerimizin ürün yelpazesi genişler.

İlçe müdürlüğümüze kolaylıklar diler, projenin başarıya ulaşmasını temenni ederiz.