Ana Sayfa        Haberler          vefat edenler   iletişim         Otobüs Tarifesi   Akviranca         Tel Rehberi

 

 

 

Yükleniyor...

 

 

 

 

Akören ÇPL Futsal Konyada Gurup 1.cisi oldu

Tarih07.12.2015 08:44   Akören Sitesi  web counterkişi bu haberi okudu

Gençlik ve Spor Bakanlığı Genel Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu Futsal Genç Kızlar müsabakaları Cemil Keleşoğlu Anadolu Lisesinde (KONYA) oynandı. Akören Çok Programlı Lisesi öğrencilerinden oluşan Genç Kızlar Futsal Takımı kendi gruplarında grup 1. cisi oldu. Grup 1. leri ile müsabakaların devam edileceği söylendi. Akören ÇPL Okul Müdürü Halil ARSLAN ve Beden Eğitimi öğretmeni Cem SOY kendi gruplarında 1. olmanın zaferini öğrencilerdeki azimlerinden kaynaklandığını belirttiler. Grup Liderleri ile toplam 4 maç yaparak puan usulü maçlar devam edeceği ve Akören ilçesi olarak Akören Ali Aşık Çok Programlı Genç Kızlar Futsal Takımını 1. olarak görmek istiyoruz.

Peki Futsal Nedir nasıl oynanır

Futsal Nedir?
Futsal'ın (salon futbolu) geçmişi 1930 yılına, Uruguay Montevideo’ya kadar uzanıyor. O tarihte Juan Carlos Cariani, YMCA derneklerindeki gençler için futbolun beşer kişilik bir versiyonunu uyarlıyor. Maçlar basketbol sahası boyutlarındaki açık ve kapalı alanlarda oynanıyor.

Futsal ismi ise bu oyun için kullanılan uluslar arası bir terim. Kökeni İspanyolca ya da Portekizce’deki FUTbol veya FUTebol ve Fransızca veya İspanyolca’daki SALon veya SALa kelimelerinden geliyor.

Cariani’nin uyarladığı oyun, Güney Amerika’da, özellikle de Brezilya’da çok hızlı bir gelişim kaydediyor. Futsal sayesinde gelişim kaydeden yetenekleri Brezilya Futbolu’ndan çıkan yıldızlarda açıkça görebiliyoruz. Pele, Zico, Socrates, Bebeto gibi önemli Brezilyalı yıldızların yeteneklerini futsal ile geliştirdikleri biliniyor.
Futsal, günümüzde FIFA’nın şemsiyesi altında tüm dünyada gelişim kaydediyor.

İlk uluslararası karşılaşmalar 1965 yılında düzenleniyor ve Paraguay Güney Amerika Kupası’nı kazanıyor. 1979 yılına kadar altı Güney Amerika Kupası daha düzenleniyor. Tümünü Brezilya kazanıyor.
Brezilya futsaldaki üstünlüğünü 1980 yılında düzenlenen ilk Pan Amerikan Kupası’nı, ardından 1984 kupasını kazanarak da gösteriyor.

1983 yılında ABD Futsal Federasyonu Osvaldo Garcia’nın başkanlığında kuruluyor. O zamanlar Minisoccer (Mini Futbol) adıyla anılan oyun sonraları futsal adını alıyor.

Futsal 1989 yılında FIFA şemsiyesi altına girmeden önce, FIFUSA tarafından ilk Futsal Dünya Kupası düzenleniyor. Yıl 1982, yer Sao Paulo – Brezilya…
Elbette ki şampiyon da Brezilya…
1985 yılında İspanya’da düzenlenen ikinci Futsal Dünya Kupası’nın galibi de Brezilya oluyor. Brezilya’nın bu ezici üstünlüğüne 1988 yılında Avusturalya’daki Dünya Kupası’nda Paraguay son veriyor. Bu tarihten sonra oyunlar FIFA’ya bağlanıyor.
1989 yılında Hollanda’da, 1992 yılında Hong Kong’da düzenlenen şampiyonaların galibi alışılageldiği üzere Brezilya oluyor.
FIFA’nın düzenlediği üçüncü Dünya Kupası 1996 İspanya (şampiyon Brezilya), dördüncüsü 2000 Guatemala (şampiyon İspanya), beşincisi Taipei 2004 (şampiyon İspanya) oluyor. 2004 yılındaki şampiyonada Brezilya ilk kez üçüncü sıraya geriliyor. İkinci İtalya oluyor.

 
Futsal Nasıl Oynanır..? 

 
* Futsal alanının uluslararası ölçülerinde sahanın uzunluğu en az 38 en çok 42, genişliği ise en az 18, en fazla 25 metredir. Penaltı noktası kaleye 6 metre, ikinci penaltı noktası ise 10 metre mesafededir. Kaleler 3 metre eninde, 2 metre yüksekliğindedir.

* Futsal topunun çevresi en çok 64, en az 62 santimetre, ağırlığı ise oyunun başlangıcında en fazla 440, en az 400 gramdır. Topun 2 metre yükseklikten bırakıldığında en az 50, en fazla 65 santimetre zıplaması gerekir.

* Oyun biri kaleci olmak üzere her biri en çok 5 oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanır. Yedek oyuncu sayısı en fazla 7'dir. Maç boyunca oyuncu değişikliği yapma hakkı sınırsızdır. Oyundan değiştirilmek suretiyle ayrılmış bir oyuncu oyun alanına başka bir oyuncunun yedeği olarak tekrar girebilir. Kaleci herhangi bir başka oyuncuyla yer değiştirebilir.

Eğer oyuncular oyundan dışarı gönderiliyorsa ve oyun içinde sadece 2 oyuncu kalırsa oyun tatil edilir.

* Bir oyuncunun mutlaka giymesi gereken giysiler, forma veya gömlek, şort, tozluklar, tekmelikler ve salon ayakkabısıdır. Forma numaraları 1'den 15'e kadar sıralanır. Kalecilerin uzun eşofman altı giyme izni vardır.

* Maçlar dört hakem tarafından yönetilir. Birinci hakem tam yetkilidir. Oyun alanının taç çizgileri üzerinde karşılıklı görev yapmak üzere ikinci hakem görevlendirilir. İkinci
hakem de düdük çalabilir. İkinci hakem hakemin oyunu oyun kurallarına uygun bir biçimde yönetmesi için yardımcı olur.

* Kuralların ihlali halinde oyunu durdurma yetkisi vardır. Eğer ikinci hakem aşırı ve uygun olmayan davranış sergilerse hakem ikinci hakemin yetkilerini kısıtlar veya görevine son verip başka bir hakemle değiştirebilir.

* Zaman tutucu ile üçüncü hakem oyuncu değişikliği alanları ile aynı tarafta yarı saha çizgisinin hizasında oturur. Zaman tutucu ve üçüncü hakem ev sahibi kulüp tarafından veya Federasyon tarafından sağlanacak uygun bir kronometre ve takip eden (birikmiş) faullerin kayıtlarını tutabileceği malzemeleri kullanır. Uluslararası maçlar için ikinci, üçüncü hakem ve zaman hakemi zorunludur.

* Maç birbirine eşit 20 dakikalık iki devre oynanır. Top oyun dışındayken kronometre durdurulur.

* Her takımın her devrede birer kez, 1 dakika süreli mola kullanma hakkı vardır. Molaya izin verilmesi için topu kullanma hakkının molayı isteyen takımda olması şarttır. Devre arası 15 dakikayı geçemez.

* Oyun para atışı yapılması ve atışı kazanan takımın hücum edeceği kaleyi seçmesiyle başlar. Başlama vuruşundan doğrudan doğruya gol yapılabilir.

* Top tavana temas ettiğinde oyun dışında sayılır ve taç kararı verilir.

* Eğer bir oyuncu 10 kusurlu hareketten birisini yaparsa rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir. 10 ihlalden birisi bir oyuncu tarafından kendi ceza alanı içinde yapılırsa, topun oyunda olması koşuluyla, topun pozisyonuna bakılmaksızın penaltı vuruşu verilir.

* İhraç edilen oyuncu yeniden oyuna giremez ve yedek bölgesinde oturamaz. İhraç edilen oyuncu dışarı çıktıktan 2 dakika sonra yerine değiştirilecek oyuncu girer. İki dakikadan önce gol atılırsa girecek olan oyuncunun oyuna dâhil edilmesi kararı verilir.

* Serbest vuruşlarda rakip oyuncular toptan en az 5 metre uzakta durmalıdır. Bir takım serbest vuruşu 4 saniye içinde kullanmazsa karşı takım lehine endirekt serbest vuruş verilir.

* Takımların her devrede yaptığı ilk 5 faul kaydedilir. 6 ve 6'dan fazla birikmiş faullerde rakip takım oyuncuları baraj kuramaz. Topa vuran oyuncu gol atma amacıyla atışı kullanmalıdır; takım arkadaşına pas veremez. Eğer bir oyucu takımının 6. faulünü rakip sahada ya da ikinci penaltı noktasından geçen ve yarı saha çizgisine paralel olduğu varsayılan hayali çizginin önünde yaparsa; serbest vuruş ikinci penaltı noktasından kullanılır. Eğer bir oyucu takımının 6. faulünü ikinci penaltı noktasından geçen ve yarı saha çizgisine paralel olduğu varsayılan hayali çizginin gerisinde işlerse; serbest vuruşu kullanacak takım ister ikinci penaltı noktasından, isterse de ihlalin olduğu yerden vuruşu kullanır.

* Taç atışı ayakla kullanılır ve bu vuruşla direkt gol yapılamaz. Rakip oyuncular toptan en az 5 metre mesafede olmalıdır.

* Kale atışı, kaleci tarafından ve kale alanının herhangi bir noktasından kullanılır, bu atıştan gol yapılamaz.

* Müsabaka kuralları mutlaka bir galibin belirlenmesini gerektiriyorsa uzatma devreleri ve penaltı noktasından yapılan vuruşlarla kazanan takımı belirleme yöntemleri kullanılır. Uzatmalar 5'er dakikalık 2 devre şeklinde oynanır. Eğer uzatma devrelerinde de eşitlik bozulmazsa penaltı noktasından yapılan vuruşlarla maçın sonucu belirlenir.
 
Futsal Kuralları Giysiler Ekipman
 

Oyuncular kendileri veya rakipleri için tehlikeli olabilecek hiçbir şey kullanamazlar. Her türlü takı yasaktır.

Temel ekipman:
- Forma,
- Şort (eğer termal iç çamaşırı giyiliyorsa şort ile aynı renkte olmalıdır),
- Çorap,
- Bacak koruyucu,
- Canvas veya yumuşak deriden spor ayakkabısı.

* Formaların arkaları 1'den 15'e kadar numaralanmalıdır.
* Forma numaraları forma renginin tezatı bir renk olmalıdır.
* Uluslararası karşılaşmalarda formanın ön tarafında da numaralar daha küçük olarak yer almalıdır.

* Bacak koruyucu çorap tarafından tümüyle kapatılmalıdır,
* Lastik, plastik vb uygun bir maddeden olmalıdır
* Kaleciler uzun eşofman altı giyebilirler,
* Kaleciler oyuncu ve hakemlerden ayırd edilecek, farklı renkte forma taşımalıdırlar,
* Kalecinin yerine saha oyuncularından birisinin geçmesi gerekirse, kaleci forması üzerinde mutlaka kendi numarası belirtilmelidir.
* Bir oyuncu hakem tarafından ekipmanını değiştirmek veya tamamlamak üzere saha dışına gönderilirse, hakemden izin almadan ve ekipmanını kontrol ettirmeden sahaya dönemez.
* Oyucular formalarının altındaki slogan veya reklam içeren tişörtleri açamazlar. Bunun için bahsekonu slogan veya reklamın organizatör tarafından tasdik edilmiş olması şarttır.
* Formalar uzun kollu olmalıdır.

 
Futsal Kuralları Hakemler
 

- Hakem oyunun tek hakimidir,
- Avantaj veya cezaya karar verir,
- Maç ile ilgili kayır tutar. Maç öncesi, esnası ve sonrasında oyuncular ve teknik kadro ile ilgili disiplin hareketleri ve kaydadeğer olaylar hakkında rapor hazırlar ve ilgili makama iletir,
- Eğer yoksa saat hakemliğini de üstlenir,
- Kurallar çerçecesinde maçı durdurabilir veya tatil edebilir,
- Oyunculara disiplin uygulamasında bulunabilir,
- Sahaya yetkisi olmayanların girmesini engeller,
- Bir oyuncunun ciddi sakatlığı durumunda tedavisi için maçı durdurur,
- Hafif sakatlıklarda top oyun dışında kalana kadar maçı sürdürür,

* Hakemin kararı nihaidir.
* Hakem ve ikinci hakem ciddi bir hatalı karar verdiklerini düşündükleri durumda kararlarını sadece maç yeniden başlamadıysa değiştirebilirler.

* Hakem ve ikinci hakem aynı anda faul kararı çalarlar ve aralarında itilaf varsa hakemin kararı geçerli olur.
* Hem hakemin, hem ikinci hakemin oyuncu atma hakları vardır. Aralarında itilaf olması halinde hakemin kararı geçerlidir.

İKİNCİ HAKEM
Maçlarda hakemin karşı tarafında görev yapan ikinci bir hakem bulunur. İkinci hakemin de karar yetkisi vardır (düdük çalabilir).
İkinci hakemin asıl görevi hakeme yardımcı olmaktır.
Uluslararası karşılaşmalarda ikinci hakemin görev alması mecburidir.

SÜRE HAKEMİ VE ÜÇÜNCÜ HAKEM
Maçlarda bir süre hakemi ve üçüncü hakem bulunur. Bu ikili orta saha çizgisi hizasında ve yedek kulübelerinini tarafında otururlar.

Süre hakemi kronometre bulundurur. Karşılaşma esnasında;
- Maç başladığında kronometreyi çalıştırır,
- Top oyun dışında iken süreyi durdurur,
- Oyunun başlaması ile birlikte çalıştırır,
- Bir dakika molasını kontrol eder,
- İki dakika cezasını kontrol eder,
- Devre sonu, maç sonu, ekstra süre sonu, mola sonu gibi olaylarda düdük çalarak veya muadili bir ses sinyali ile hakemi uyarır,
- Molaları takip eder,
- Takımların her devredeki ilk beş faulünü takip eder ve beş faul sayısı dolduğunda bildirir.

Üçüncü hakem, süre hakemine yardımcı olur.
- Takımların her devredeki ilk beş faulunu kaydeder,
- Oyundaki duraklamaları ve nedenlerini kaydeder,
- Gol atan oyuncuların numaralarını kaydeder,
- Oyundan çıkarılan (atılan) oyuncuların isim ve numaralarını kaydeder,
- Oyunla ilgili diğer olayları kaydeder

Süre hakeminin görev yapamayacak durumda olması halinde onun görevini üstlenir. Hakem veya ikinci hakemin sakatlık nedeniyle göreve devam edememeleri durumunda onların yerini alır.

 
Türkiye Futsal Takımı..

 
Futsal A Milli Takımı'nın, 7-12 Ocak 2008 tarihleri arasında Polonya'da düzenlenecek olan Polonya Uluslararası Futsal Özel Turnuvası'na katılacak aday kadrosu açıklandı. Türkiye'de ikamet edip aday kadroya davet edilen oyuncular 3 Ocak 2008'de WOW Antalya Topkapı Palace Otelde toplanırken, yurt dışında ikamet eden futbolcular ise 7 Ocak 2008'de Polonya'da kafileye katılacak.

Futsal A Milli Takımı aday kadsuna şu oyuncular davet edildi;

Hüseyin Arçın GÖKÇETİN (Çine Madra Spor Kulübü), Burçak İNCEDEMİR (Tariş Spor Kulübü), Mustafa ŞEN (Erdek Spor Kulübü), Fatih ÇAKMAK (AziziyeSpor Kulübü), Mustafa KURTAY (Topkapı Spor Kulübü), Osman AKYOL, Barış ÇAKIR, Kadir PİRİNÇAL, Cihan ÖZCAN (Corillon Blok - Hollanda), Okan SOYKAN (Sedad - Hollanda), Hakan SOYKAN (Sedad - Hollanda), Yasin ERDAL (Marko Bowl - Hollanda), Aziz SAĞLAM (Onu Seraing - Belçika), Hüseyin YILDIZ (Paraske Bowl Morlenwelz - Belçika). 
 

 

 

Konya Akören İlçesi  Web Sitesi akoren.gen.tr  Ali Bekir Gültekin