Ana Sayfa Haberler Vefat Edenler İletişim otobüs tarifesi  akviranca  telefon rehberi
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akören Çok Programlı Liseden Atık Yağ Toplama Projesi

11.01.2018 10:45:03 web counterkişi Bu haberi Okudu

Akören Ali Aşık Çok Programlı Anadolu Lisesi Biyoloji öğretmeni Havva Nur DEMİRCİ, 12-A sınıfı öğrencileri ile birlikte Akören’de Atık Yağ Toplama Projesi başlattı. Yapılan araştırmalara göre 1 litre atık yağ 1 000 000 litre suyu kirletmektedir. Öğrenciler bu konuda halkımızda ve öğrencilerde farkındalık yaratmak amacıyla bu projeye gönül verdiler.  Bilinçlendirme amacı ile posterler hazırladır ve Atık yağ toplamada öncü oldular. Topladıkları atık yağları Akören Halk Eğitim Merkezinde bulunan atık yağ kutusuna atarak projenin ilk adımını atmış oldular.

        Akören Ali Aşık Çok Programlı Anadolu Lisesi pansiyonunda da 2017/2018 eğitim-öğretim yılı  1. dönem boyunca toplanan atık yağlar 10/01/2017 tarihinde 1.5 litre’lik şişelere toplanarak Akören Halk Eğitim Merkezinde bulunan atık yağ kutusuna atılmıştır.

Atık Yağ Nedir?
19.04.2015 tarih ve 25791 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bitkisel Atık Yağların kontrolü yönetmeliği ‘ Rafine sanayisinden çıkan soap – stockkları tank gibi tortula yağlı toprakları , kullanılmış kızartmalık yağları , çeşitli tesislerin yağ tutucularından çıkan yağları ve kullanım süresi dolmuş bitkisel yağlar ‘ Bitkisel ya ( Atık yağ ) olarak tanımlanmaktadır. Yüksek sıcaklık altında okside olmuş tekrar kullanımı sağlık açısından uygun olmayan kızartma yağları kullanılmış kızartmalık yağ olarak adlandırılır. Kızartma işlemi en basit olarak gıda maddesinin sıcak yağ içinde pişmesi olarak tarif edilebilir. 170-190°C sıcaklıkta gerçekleşen bu işlemde ısı ve kütle iletimi birlikte yürümektedir. ısı yağdan gıdaya transfer olurken , su gıdadan uzaklaşır ve yağ gıda maddesi tarafından absorblanır.