Ana Sayfa        Haberler          vefat edenler   iletişim         Otobüs Tarifesi   Akviranca         Tel Rehberi

 

 

 

Yükleniyor...

 

 

 

 

 

 

Akören de Bayram Böyle yaşanıyor

Tarih 19.07.2015 12:13:46 Akören Sitesi kişi web counterbu haberi okudu

Akören de Bayram gelenekleri eski olduğu gibi yaşatılmaya çalışıyor.Odalarda bayramlaşma büyük küçük Akören de ikamet edenler ve dışarıdan gelen eş dost akraba evlat torun bir araya gelerek topluca bayram yemeği yeniyor.Oda kültürü ise şöyledir.Kurban ve Ramazan bayramlarının da odalar açılır, evlerden sinilerle yemek getirilerek odada topluca yemek yenilirdi. Aynı mekânlarda gençlerde uzun kış gecelerinde vazgeçilmez mekânları olan köy odaları da vardır.

 Ancak bunlar daha çok muhabbet ve eğlence amaçlı olup yukarıda belirttiğimiz köy odası tanımına fazla girmemektedir. Zaman zamanda olsa buralarda bazı yolda kalmışların ve geçici misafirlerin kaldığı görülür. Ancak bugüne kadar yatacak yere ihtiyacı olan bir yolcuyu da hiçbir zaman geri çevirmemişlerdir.
Köy odası, o köyün, mahallenin gurur duyacağı adeta bir halk okulu gibi sayılırdı. Ayrıca köy odaları, köyde misafir severlik töremizi yaşatma da, köy odalarının misafir ağırlamaktaki işlevi nedeni ile köyde misafirlerin ağırlandığı bedava, bugün ise bir otel görevi yapan alanlardır. Bugün turizm adına önemli fonksiyonları yerine getirdiği bilinmektedir.
Köy odalarında her zaman bir oturma adabı vardır. Odaya gelen kişi kapıdan girince; “Selam’ün Aleyküm” diyerek, ayakkabılarını çıkarıp geçer oturur. Yaş olarak büyükse odanın yukarısına, küçükse aşağıya oturur. Odada bulunanlar hepsi teker teker ”Aleyküm-Selam”dan sonra, “Merhaba” veya “cümleten merhaba” denir. Gençler her zaman aşağıda kapıya yakın otururlar. Büyükler su vb. isteyince hemen su ikram ederler, hizmet ederler. İyice yaşı küçükler ise “ağzı açık’’ (Konuşulan mevzuları başka yerde anlatır) diye odaya kabul edilmezdi. Gençler ise kendi yaş grupları ile başka bir köy odasında otururlar. Köy odaları köylüler için en önemli eğlence merkezidir. Uzun kış gecelerinde köy odalarında muhabbet bol olur. Çeşitli eğlenceler düzenlenir. Zaman zaman yemesine içmesine bahisler tutulurdu. Odalarda, helva, yumurta gibi yiyecekler yapılıp uzun kış gecelerinde hafif kahvaltı niyetine yenirdi. Ayrıca köy imamı veya dini bilgisi bulunan büyükler, oda halkına bu odalarda vaaz, nasihat ederlerdi. Köy Odasında köyün bütün sorunları orada konuşulurdu. Sanki köyün bir hükümet binası, resmi binası, kültür evi gibi, bir halk okuluydu. Köye uzaklardan gelen misafirler köy odalarında ağırlandığı, köyün ücretsiz bir konaklama eviydi. Komşuların bağına, tarlasına, ekinine, hayvanına veya başka bir eşya ve malına, köyden biri tarafından zarar mı verilmiş, Şikâyet eden ve edilen de köy odasına çağrılır ve/veya çağırttırılır, orada taraflar dinlenilir. Sonuca göre bir karara varılırdı. Zarar verene, zarar ziyan bedeli ödettirilir. Zarar belli ise, zarar veren ödememekte direnirse, resmi makamlara havale edilirdi. En sonunda iki taraf da, barıştırılır, yatıştırılır. Allah razı olsun, falan sayesinde hallettik, yoksa kasabada dünya kadar masraf ederdik, perişan olurduk diye ilgili kişiye dua edilirdi. Böylece köy adaleti yerini bulur, taraflar memnun olurdu. Devleti de adli bir yükten kurtulmuş olurdu.
Oda sahiplerinden biri veya yakını vefat ettiği zaman, cenaze sahibinin üzüntüsünü azaltmak için, yakın komşuları kendi evlerinde hazırlanan yemekleri büyük sinilerle cenaze sahibinin odasına götürmek suretiyle uzaktan ve yakından gelen misafirlerle birlikte topluca yerlerdi. Bu durum 3-10 gün süre ile sürmektedir.
Erkekler odalara gitmek suretiyle hanımlarını evde kalması için zemin hazırlarlar. Komşu bayanları kabul eder veya komşuya giderler. Çocuklar da rahat hareket ederler. Böylece aile birliğinin sağlanmasına da katkıda bulunur. Köy odaları sadece dışarıdan gelen hangi ne sıfatta olursa olsun herkese açık bir kapı oluşunun yanında ayrıca köyün ileri gelenlerinin toplandığı memleket meselelerinin konuşulduğu ajansların dikkatle dinlendiği mini bir konferans salonu idi. Haber bitimi yorumlar oldukça manidar ve manalı bir şekilde yapılır, manalı sözler buralarda söylenirdi. Tabi ki köy odalarının başka bir yönü çocukların özellikle bayramlarda şeker toplama yeri olarak vazgeçemedikleri uğrak yerlerindendi. El öpmek bir araç ise asıl amaç şeker toplamak olduğu için en fazla oda gezen en fazla şekeri de toplamış olurdu.
Evlenecek gençler düğünün olacağı günün bir öncesi akşamı odaya davet edilir kendi aralarında eğlenilirler ve damada sağdıç seçimi yapılırdı. Anadolu da hala bu gelenek eskisi gibi olmasa bile sürdürülmektedir.
İlçeye diğer köy ve kasabaya gelen yolcu, misafir pazarcı binek hayvanı ile gelmişse odaların hemen yanında bulunan ahırda koruma altına alınır. Hayvanın bakımı, su ve saman ihtiyacı oda sahipleri tarafından sağlanırdı.
Dini bayramlarda ayakta kalmış köy odaları açılır topluca komşuların getirdiği bayram yemeği yenilir ve bayramlaşma yapılır. Birbirlerine dargın olan kişiler buralarda barıştırılır. Komşuların özellikle bayram için hazırlıkları günler öncesinden başlar yemek ve oda temizliği günler öncesi beraber yapılır. Yapılan geleneksel yemekler o bölgede bilinen topalak, yaprak sarması, tavada yumurta, pekmez helvası v.b.oluşturmaktadır. Daha birçok etkinliğe ev sahipliği yapan köy odalarımız zamanımızda azalsa bile, Akören’de tespit edilen geçmişten günümüze 50 adet civarındadır. Bu odaların isimleri soyadları veya bölgede bilinen lakapları ile bilinmektedir. Bu odaların isimleri şunlardır
Meremler, Gastanbullugilin, Hasanagagilin, Kadı Uşağının, Beyin Uşağının, Abbakgilin, Tosbalakların, Hikmet Hocanın, İllezlerin- Kerimçavuş, Hikmet Hocanın, Yagcıgilin, Abdullah Efegilin, Hamzaların, Kahveci Şükrünün, Fındıkların, Avdanlı Mustafanın, Kel İsmailin, Tahtalıların, Tıngırların, Topalların- Topal Hafızın, Ali Osman Efendinin, Abdurrahim Ustanın- Sarı Mehmet, Sadettingilin, Kara Deligilin, Hacıbabagilin, Felekgilin, Irazgilin, Abbasların, Üzeyirgilin, Burunsuzunselahattinin, Yeni Mehmetin, Kör Bekirgilin, Hacı Sülümangilin, Topal Hüseyinin, Mulla Mustafanın, Haşimgilin, Emirlerin, Kümükgilin, Küçük Abdurrahim Ustanın, Küçük Hacının, Ali Babanın, Derelinin, İncekaragilin, Abdurrahmanın, Hacımarların, Fehmigilin, Hocagilin, Nuh Çavuşgilin, Anırmazın, Garazın Amadın, Toramangilin ve Solakgilin oda (çiftçi mallarını koruma odası).

 

Konya Akören İlçesi  Web Sitesi akoren.gen.tr  Ali Bekir Gültekin